BUTT Awards 2023-24

Voting has now closed for the 2023-24 Brussels United Theatre Technician Awards (fondly known as the Butties). The votes have been counted and the awards awarded (ably hosted this year by Brian Hartnett and Michelle van der Straaten, pictured). Here is the list of the nominees in each category, with the award winner first and highlighted in bold and underlined. The other nominees appear in alphabetical order.

Our thanks again to Martin Blackwell for once more providing the delightful venue!

Best Show

  • Cat on a Hot Tin Roof (ATC, Jan 2024)
  • King Charles III (BSS, Oct 2023)
  • The Merry Wives of Windsor (BSS, Jun 2024)
  • The Mikado (BLOC, Jun 2024)
  • Young Frankenstein (BLOC, Nov 2023)

Best Director

  • Rules for Living (ECC, Nov 2023): Antonia Mochan
  • Cat on a Hot Tin Roof (ATC, Jan 2024): Carrie Ellwanger, Karen El Haddad
  • King Charles III (BSS, Oct 2023): Johanna Kainz
  • Salad Day (ITG, May 2024): Lyn Wainwright
  • Ten by Ten (ECC, Apr 2024): Heli Pärna

Best Actor

  • Geoffrey Mamdani
  • Brian Hartnett
  • Caraigh Mcgregor
  • Thomas Landsbert-Noon
  • Tom Mallan

Best Actress

  • Méabh Maguire
  • Emma Quaedvlieg
  • Jane Paul
  • Kirstie Millar
  • Róisín Dore

Best Production Team

  • Jack and the Beanstalk (ECC, Jan 2024): Kerry Lydon
  • Cat on a Hot Tin Roof (ATC, Jan 2024): Robynn Colwell, Jessica Hanley
  • King Charles III (BSS, Oct 2023): Janet Middleton
  • The Mikado (BLOC, Jun 2024): Denise Wicken, Alexander Just, Isabelle Deneyer
  • Young Frankenstein (BLOC, Nov 2023): Alexander Just, Barbara Bauer

Best Stage Management

  • Rules for Living (ECC, Nov 2023): Andrew Ing
  • King Charles III (BSS, Oct 2023): Edward Prescott
  • Ten by Ten (ECC, Apr 2024): Boff Muir, Ashley Norman, Tam Györfi, Kriti Bami, & team
  • The Merry Wives of Windsor (BSS, Jun 2024): Rhona Tobias
  • Young Frankenstein (BLOC, Nov 2023): Marie Rousseaux, Wolfram Fassnacht, Isabel Gonzalez Gomez

Best Set Design & Construction

  • Cat on a Hot Tin Roof (ATC, Jan 2024): Jeremy Zeegers, Simon Smith, Jeremy Zeegers, Erica Faller, & team
  • Alice through the Looking Glass (GP, Mar 2024): Peter Lemerle, Richard Milsom
  • King Charles III (BSS, Oct 2023): Johanna Kainz, Simon Smith, Simon Smith, Andy Ing, & team
  • The Mikado (BLOC, Jun 2024): Marie Rousseaux, Janet Gray, Marc Leire, John Hiley, & team & team
  • Young Frankenstein (BLOC, Nov 2023): Marie Rousseaux, Janet Gray, John Hiley, Marc Leire, & team

Best Lighting

  • Jack and the Beanstalk (ECC, Jan 2024): Ant McCarthy, Efrain Perini, Oscar Thomas
  • Alice through the Looking Glass (GP, Mar 2024): Lucas Steeno
  • Cat on a Hot Tin Roof (ATC, Jan 2024): Lyn Wainwright, Jeremy Zeegers
  • King Charles III (BSS, Oct 2023): Lyn Wainwright, Aravind Dhakshinamoorthy
  • Young Frankenstein (BLOC, Nov 2023): Chris Harding

Best Sound

  • Young Frankenstein (BLOC, Nov 2023): Steve O’Byrne
  • Jack and the Beanstalk (ECC, Jan 2024): Steve O’Byrne, Rado Piontek
  • Studio Nights (ATC, Jun 2024): Florent Standaert
  • The Merry Wives of Windsor (BSS, Jun 2024): Steve O’ Byrne
  • The Mikado (BLOC, Jun 2024)

Best Costumes

  • Alice through the Looking Glass (GP, Mar 2024): Kathy Lemerle, Mary Wiklander Williams, Jenny Clarkson, Johan Goessens
  • Cat on a Hot Tin Roof (ATC, Jan 2024): Iona Hamilton
  • The Merry Wives of Windsor (BSS, Jun 2024): Mary Wiklander Williams, Miss Paws, Doris Hogan
  • The Mikado (BLOC, Jun 2024): Ingvild Horn, Carla Ferreira, Claire Thomas, Lisa Armetta, Sanne Van Moer & team
  • Young Frankenstein (BLOC, Nov 2023): Ingvild Horn, Claire Thomas, Carla Ferreira, Tonia Jolly & team

Best Hair & Make-up

  • Young Frankenstein (BLOC, Nov 2023): Janet Gray, Filipa Ferraz, Ariane Rodrigues, Picabia Horn Gehrke, & team
  • Cat on a Hot Tin Roof (ATC, Jan 2024): Agnes Andrews, Danielle Tylke, Tracie Ryan, Mary Wiklander Williams
  • Jack and the Beanstalk (ECC, Jan 2024): Els Verwilgen, Andrew Budds
  • Salad Day (ITG, May 2024): Malinda Coleman
  • The Mikado (BLOC, Jun 2024): Janet Gray, Filipa Ferraz, Amy Allsop, Laraine Alder, Hannah Riley, Eva Bordes & team

Best Props

  • Jack and the Beanstalk (ECC, Jan 2024): Conrad Toft, Steve O’Byrne, Cat Harris
  • King Charles III (BSS, Oct 2023): Rhona Tobias, Sophie Mcquillian
  • Rules for Living (ECC, Nov 2023): Michelle van der Straaten, Sandy Holderbach
  • The Merry Wives of Windsor (BSS, Jun 2024): Maite Sola & Valle Galan
  • The Mikado (BLOC, Jun 2024): Isabel Gonzalez Gomez, Appo van der Wiel, Peter Mountain, Tony Lowe, & team

Best Publicity & Design

  • The Merry Wives of Windsor (BSS, Jun 2024): Joachim Dos Santos, Hattie Easton
  • King Charles III (BSS, Oct 2023): Patrick Stephenson, Saskia Van Nuffelen, Emily Bowles
  • Ten by Ten (ECC, Apr 2024): Miryam Medina, Bryony Ulyett, Heli Pärna, Anni Koskela, Inge Hödl & team
  • The Mikado (BLOC, Jun 2024): Eva Konrad-Just
  • Young Frankenstein (BLOC, Nov 2023): Eva Konrad-Just

Best Newbie

  • Jane Paul
  • Ashley Norman
  • Paul Muscol
  • Sunayana Kapoor
  • Tom Mallan

Kenway Lifetime Achievement

  • Kerry Lydon
  • Carrie Ellwanger
  • Conrad Toft
  • Patrick Stephenson
  • Peter Willis

Golden Butt

  • Steve O’Byrne for being everywhere: lights, sound and set construction
  • Boff Muir for teaching the next generation of stage managers
  • Cat Harris for supporting many shows (acting, set, props, costumes)
  • Marianne Farrar-Hockley for pushing through the pain to direct Merry Wives of Windsor
  • Tony & Angela Lowe: for their work in making the operas of Gilbert and Sullivan accessible to a new audience

Post expires on Sunday September 8th, 2024